ruchomaty vs. lapowka – sposób na e-biznes?

Przyglądając się całej tej wojnie, którą prowadzą Beneficjenci (niedoszli) z PARPem oraz nazwom niektórych firm składających wnioski na działanie 8.1 POIG przypomniała mi się opowiastka (bo jakby tak popatrzeć na te listy, to zdarzają się projekty identyczne, nazwane tylko trochę inaczej):

Pewna firma miała za zadanie napisać ofertę na usługi dla centrali Ruchu (to ci od sieci kiosków). Przetarg publiczny, mnóstwo załączników, trzeba było opisać dokładnie oferowane rozwiązanie itp. Ludzie piszący ofertę stwierdzili, że opisywana problematyka podobna jest do tego, co niedawno oferowali w pewnym banku. Zrobili więc zgrabne CTRL_C, CTRL_V i dla pewności jeszcze pozamieniali za pomocą CTRL_F wszystkie słowa „bank” na „Ruch”. Nieco się zdziwili gdy po otwarciu ofert, przewodniczący komisji zapytał: „panowie, czy możecie wyjaśnić co to są Ruchomaty?” (znalezione gdzieś w sieci)

Oczywiście większość w/w firm będzie chciała prowadzić swój biznes z nastawieniem na sensowność realizacji i chęć osiągnięcia zysku – ale czy wszyscy? Ciekawe ile projektów, pomysłów będzie chciało udostępniać te same usługi? Powstaną dziesiątki, jeśli nie setki serwisów, które będą miały za zadanie wyciągnąć z rynku każdy po minimum milion złotych (przecież wszystkie projekty z działania 8.1 POIG mają być rentowne). Oczywiście większość to abonamenty, mikropłatności, etc. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby znalazło się tyle nisz do zagospodarowania. Choć są takie, które…

Ponieważ jestem posiadaczem domeny lapowka.pl, a przy okazji chciałbym skorzystać z dotacji, to przyszedł mi iście szatański pomysł. NIEZAGOSPODAROWANA NISZA!!! Może powinienem napisać projekt z Łapówkomatami – system ułatwiający przekazanie urzędnikom w różnych urzędach przekazywania drobnych kwot „za załatwienie spraw”. Może, gdyby wniosek był dobrze napisany, to otrzymałbym też kilkaset tysięcy złotych na jego realizację. Byłby przecież INNOWACYJNY w skali światowej – nie istnieje taki elektroniczny system przecież:).
A jakby taki system wprowadzić na rynki niektórych krajów rozwijających się? To dopiero biznes!

Już zaczynam poszukiwania współpracowników! Też chcę dotację dla siebie!:)

podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.