mapy to nie tylko google maps, są też open maps

Ostatnio obiło mi się o uszy, że google udostępnił u nas w kraju możliwość edycji map. I super – jak ktoś ma za dużo czasu, to niech pracuje na rzecz tego koncernu i poprawia mapy. Napracuje się, może przejdzie przez sito moderatorów, prawie na pewno nie usłyszy „dziękuję” – przecież pracuje dla społeczności.

Tylko czy ten ktoś wie, że:

– pracując na rzecz rozwoju tych map nie może ich użyć do własnych celów (screen z mapką na stronie firmowej to wykorzystanie własności google),
– chcąc wykorzystać mapy do własnego projektu przyjdzie moment płacenia za nie (25tys. wywołań dziennie jest limitem bezpłatnego korzystania – niby sporo, ale jeśli ktoś ma aspiracje biznesowe, to szybko zabraknie limitu),
– są alternatywne rozwiązania (open maps).

I tutaj chciałbym przedstawić projekt OpenStreetMap: openstreetmap.org.pl.

Fragment z polskiej witryny projektu OSM:

OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.

Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Creative Commons, co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty ?ważą? ponad 200 gigabajtów.

Lubię rozwiązania open-społecznościowe – jeśli tylko mogę, to je wspieram. W domu korzystam z linuksa, czasem udzielam się w społeczności wikipedycznej, a teraz próbuję otwartych map. Pewnie jeszcze trochę Wisły upłynie, zanim będzie można porównywać jakościowo te mapy między sobą. Jednak mimo braku wsparcia od strony olbrzymiej firmy środowisko OSM prężnie działa i trzymam za nich kciuki!

(innym przykładem – obok google – wspierania się pracą społeczności na rzecz realizacji odpłatnego produktu jest world.waze.com – pisałem o tym rozwiązaniu – pod kątem nawigacji – we wpisie pt.: najlepsza nawigacja na androida)

 

podziel się ze znajomymi

1 comment for “mapy to nie tylko google maps, są też open maps

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.