donieś na swojego sąsiada, oceń pracodawcę

zakapujpl.jpgZastanawiałem się nad sensem istnienia serwisów poświęconych ocenianiu otaczającego nas świata. Chciałem dzisiaj skupić się nad dwoma: zakapuj.pl i ocenpracodawce.pl – strony względnie różne od siebie. Pierwsza skupia się na donoszeniu na nieuczciwość sąsiada/sklepikarza/nauczyciela/etc, druga zaś konkretyzuje wystawianie oceny aktualnemu/byłemu pracodawcy i zorientowanie się na temat ewentualnego przyszłego pracodawcy.
W przypadku ocenpracodawce.pl polskiblogger dość szczegółowo się rozpisuje – zapraszam do lektury na jego blogu, fragment:

Jednak już po chwili zapaliła mi się lampka: A co jeśli pracodawcy zechcą wykorzystać serwis do wytworzenia pozytywnej, zafałszowanej opinii niezgodnej z rzeczywistością? Ciekawość sprowokowała mnie do napisania maila do redakcji serwisu. I tu miłe zaskoczenie – mimo wysłania zapytania o podłej, wieczornej porze w niedzielę odpowiedź dostałem niemal natychmiast.

Ja chciałbym przyjrzeć się dokładniej stronie zakapuj.pl – na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie jednej z wielu. Dodatkowo po dokładniejszym przyjrzeniu okazuje się zwykłym forum phpbb z uaktywnioną funkcją portalu. Czyli zero web2.0, ogólnie pomysł i sposób realizacji (forum z jednej strony daje możliwość swobodnej dyskusji, z drugiej jednak wprowadza raczej bałagan) dość ciekawy, ale (cytat z głównej strony):

Jeśli jesteś świadkiem jakiegokolwiek przejawu nieuczciwości, obłudy czy chamstwa ? niemiłej obsługi w instytucjach, bankach, sklepach, firmach, spotkałeś nieuczciwego pracodawcę lub źle traktują Cię w pracy ? nie wahaj się! Kapuj wszystkich i wszystko, co Cię drażni. Napisz kapciucha na darmozjada, wyślij link kolegom, wydrap w autobusie, w jakimś miejscu publicznym (klop), wywieś na Parafialnej Tablicy Ogłoszeń, niech jak najwięcej osób pozna się na skurczybyku i zacznie wytykać go palcami!

Odrobinę mnie to przeraziło. Można komuś niezłego bigosu narobić. Oczywiście póki co serwis ma małą siłę rażenia i znając wydajność forum phpbb raczej bardzo wielkiej nie uzyska, ale należy pamiętać o naszej niechlubnej przypadłości narodowej. Zawiść i złośliwość polaków nie zna granic. Wiele serwisów, m.in. wspominany przez polskiegobloggera ceneo.pl przechodziło chwilowe problemu ze złośliwą konkurencją i użytkownikami. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej i autorzy serwisu uwzględnią ten problem rozwijając swój „produkt”.

A na koniec wrócę jeszcze do polskiblogger.pl – wchodząc na bloga mój Kaspersky zaczął przeraźliwie krzyczeć o trojanie i taki komunikat wyrzucił (może błędnie – nie ma trojana już, nie ma problemu):

pbtrojan.jpg

ps: muszę sprecyzować, żeby paniki nie siać:). Komunikat wyskoczył tylko raz – podczas uruchamiania strony w IE – może mój Kaspersky jest przeczulony na jakiś kod – strona w/w autora oczywiście jest czysta:)

podziel się ze znajomymi

2 comments for “donieś na swojego sąsiada, oceń pracodawcę

 1. środa, 20 Luty, 2008 at 0:43

  Zastanawiam się skąd masz tak ciekawe posty:)
  Aha kolejny czytelnik dołączył:)
  Przynajmniej ten blog jest lepszy niż telewizja…
  Pozdrawiam

 2. niedziela, 10 Październik, 2010 at 15:16

  No dobra, zakapuj.pl i ocenpracodawce.pl już nie ma. Jest nowy przybytek, który łączy w sobie wymienione storny, mianowicie uprzejmiedonosze.pl Jak długo będzie w sieci? Zmiotą go jak poprzedników?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.